Космічна загроза. Гравітація Землі руйнує вбивчі астероїди, але створює нові ризики
Припливні сили Землі у деяких випадках можуть бути настільки сильними, що астероїди просто розриваються. І хоча приливи можуть допомогти впоратися з великими астероїдами, вони також створюють нові проблеми, зазначив в коментарі Space.com вчений-планетолог зі шведського Технологічного університету Лулео Мікаель Гранвік.
Річ у тім, що після вибуху великого астероїда утворюються численні об’єкти, що називають гравітаційно розірваними навколоземними астероїдами (NEA). Відстежування NEA залишається надскладною задачею. Приблизно десять років тому Гранвік та інші дослідники шукали сімейства NEA, які могли б утворитися під час приливних зривів, але не знайшли жодного. У 2016 році дослідники створили модель, яка обчислювала траєкторії астероїдів різного розміру, щоб визначити їхню кількість на різних відстанях від Сонця.
Дослідники порівняли дані своєї моделі зі спостереженнями за астероїдами, проведеними в рамках програми NASA Catalina Sky Survey, та виявили, що модель пропустила значну кількість маленьких астероїдів незрозумілого походження.
Як йдеться у їхньому новому дослідженні, що буде опубліковано у The Astrophysical Journal Letters, ці дивні астероїди можуть бути саме уламками більших об’єктів, які руйнуються припливами. Вчені попереджають, що ці фрагменти можуть мати діаметр менше кілометра, тож не створюють значної загрози для нашої планети, однак зіткнення з ними є більш ймовірними. За словами Гранвіка, утворення таких фрагментів збільшує шанси інцидентів, схожих на Тунгуську (1908 рік) та Челябінську (2013 рік) події, що були двома найбільшими зіткненнями Землі з астероїдом у новітній історії.