Компенсації за знищене житло: українці вже почали обмінювати сертифікат єВідновлення на нову оселю
У межах програми єВідновлення родина з Гостомеля використала житловий сертифікат, отриманий за знищене майно, для купівлі нової оселі у Бучі на Київщині.
Наразі для виплат компенсацій за повністю знищене житло сформовано 1826 житлових сертифікатів. Понад 400 родин вже використали сертифікат для бронювання коштів з метою купівлі нового житла та готові укладати угоди купівлі-продажу.
Читайте також: єВідновлення: Виплати на капітальні ремонти пошкодженого житла — умови отримання допомоги
Як скористатися послугою і скільки часу є на купівлю нового житла
З грудня власники зруйнованого житла можуть використати житлові сертифікати в Дії для купівлі нової домівки. Раніше з нього можна було дізнатися суму компенсації та термін дії, зараз за ці кошти можна придбати нове житло.
Щоб скористатися послугою, власникам сертифікатів потрібно оновити застосунок до останньої версії, відкрити у розділі єВідновлення вкладку Сертифікати на житло і забронювати кошти.
Протягом 5 робочих днів має надійти підтвердження про те, що кошти заброньовані. Після цього є 30 днів, щоб оформити угоду купівлі-продажу.
Цю угоду можуть оформити лише ті нотаріуси, які мають доступ до Реєстру пошкодженого та знищеного майна.
Протягом 5 днів кошти надійдуть продавцю житла. У випадку, якщо протягом відведеного часу встигнути скористатися цією опцією не вдалося, можна подати заяву про бронювання коштів повторно.
Читайте також: єВідновлення: тепер компенсацію можуть отримати і співвласники зруйнованого житла
На яке житло можна обміняти сертифікати за програмою єВідновлення
Йдеться про нерухомість як на первинному, так і на вторинному ринку, причому обирати нове житло громадяни можуть по всій території України, а не тільки там, де була розташована знищена квартира.
Середня сума одного сертифікату складає 2,121 млн грн. Ці кошти учасник програми може витратити тільки на придбання нового житла, причому це може бути квартира у будь-якому місті України. Тобто, якщо знищена квартира була, наприклад, у Вінниці, а власник сертифіката хоче переїхати, наприклад, до Львова, програма компенсацій єВідновлення це дозволяє.
Якщо знищено було не квартиру, а приватний будинок, то у цьому випадку власник житлового сертифіката може вибирати один з двох варіантів — або будівництво нового приватного будинку на тій же ділянці, де був розташований знищений, або отримання квартири у будь-якому місті України на вибір.
Читайте також: Пошкоджене житло: з 1 січня починають виплату компенсацій за ремонт власним коштом — як подати заявку
Чи можна докладати свої кошти і термін дії сертифікату
У випадку, якщо власник сертифіката обере квартиру, яка буде коштувати більше, ніж сума сертифіката, він для купівлі нерухомості зможе додати власні кошти.
Якщо ж вартість придбаної квартири менша, ніж передбачено сертифікатом, невикористана сума повернеться державі.
Скористатися житловим сертифікатом потрібно протягом 5 років з моменту отримання, причому житло, яке людина отримає за сертифікатом, протягом наступних 5 років не можна продавати.
Можливість отримати компенсацію за знищене житло буде і у власників квартир на етапі будівництва.