Можливо, там є життя. Астрономи знайшли свідчення існування океану на Плутоні
Плутон досі зберігає безліч загадок (Фото:NASA / Лабораторія прикладної фізики Університету Джона Гопкінса / Південно-західний науково-дослідний інститут)
Нові дані космічного корабля NASA розкривають загадку кратера Кіладзе на Плутоні. Судячи з усього, під ним є рідка вода.
Через десять років після відвідування карликової планети Плутон космічним кораблем NASA вчені продовжують виявляти дивовижні аспекти цього загадкового світу. Останні дослідження, засновані на даних про незвичайний кратер в ділянці, названій Супутник Планітія, привели до припущення про існування супервулкана, який, імовірно, вивергався всього кілька мільйонів років тому.
Цей час здається давнім з планетарного погляду, але в космічних масштабах, це всього лише момент. Для порівняння, вік Сонячної системи становить понад 4,5 мільярда років.
Замість звичайних гарячих лавових вивержень, подібних до тих, що можна бачити на Землі, вчені припускають, що кратер Кіладзе, завширшки 44 км, виник унаслідок виверження крижаної лави на поверхню Плутона. Цей процес, відомий як кріовулканізм, спричинив вилучення води з підземного океану Плутона і сприяв зміні ландшафту протягом мільйонів років.
Для вулканів потрібне джерело тепла, і тому недавній прояв активності на Плутоні припускає, що там залишається більше тепла, ніж передбачалося. Дослідники аналізували зображення кратера Кіладзе. Хоча на початку він здавався кратером від метеорита, йому, здається, не вистачало центральної вершини, яка зазвичай характерна для таких утворень. Нові дані також показали, що кратер має незвичайну подовжену форму, що може бути пов’язано з тектонічною активністю всередині Плутона.
Помітна присутність водяного льоду навколо кратера, який виділяється на тлі метанових областей, вказує на відмінності в складі поверхні Плутона. Ці спостереження підтримують висновки вчених про кріовулканізм, який змінював ландшафт Плутона, вивергаючи водяну лаву.
Особливості Плутона, такі як нахил його осі обертання під кутом 120 градусів, створюють різкі зміни клімату під час руху навколо Сонця. Внаслідок цього метановий лід в атмосфері Плутона перетворюється на вуглеводневий туман, частина якого випадає у вигляді снігу, покриваючи поверхню планети. Вчені оцінюють, що за час існування Плутона товщина метанового покриву мала становити щонайменше 14 метрів, і його утворення зайняло всього три мільйони років.
Такий результат свідчить про те, що кратер Кіладзе на Плутоні був активний лише кілька мільйонів років тому. Поки не зовсім зрозуміло, яким чином утворюється тепло, необхідне для кріовулканічної активності на Плутоні. Однією з гіпотез є наявність радіоактивних елементів усередині планети, які створюють тепло під час розпаду. Але дослідження показують, що це пояснення може бути недостатнім.
Важливим висновком є те, що щось утримує підземний океан Плутона в рідкому стані. Це наводить на думку про існування кишень із рідкою водою всередині планети, і можливо, кріовулканічна активність сприяє викиду води на поверхню Плутона.
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Директор ЦРУ Вільям Бернс написав книжку,
яка, на мою думку, має бути обов’язковою для прочитання тими, хто прагне зрозуміти всі важливі події у світі з кінця ХХ століття, зокрема за кулісами дипломатії, міжнародної політики
Кирило Буданов, начальник ГУР, — про книгу
Невидима сила. Як працює американська дипломатія
Повний текст про улюблені книжки
Буданова читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Путін був змушений вбити одного зі своїх найдовіреніших лейтенантів, Пригожина, на очах у всього світу, щоб показати, що він все ще головний. Це схоже на кінець гангстерського фільму Обличчя зі шрамом, коли Тоні Монтана вбиває свого найкращого друга
Борис Джонсон, британський експрем’єр
Повне інтерв’ю з Джонсоном
читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Європейський Союз з’явився тільки тому, що Захід програв всі війни за свої імперії
Тімоті Снайдер, знаменитий американський історик
Повне інтерв’ю з Снайдером
читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Володимир Зеленський є президентом країни в стані війни понад 600 днів, він неабияк втомився, і я не впевнений, що він настільки жадає влади, що захоче лишитися при владі назавжди
Френсіс Фукуяма, зірковий американський політолог і філософ
Повне інтерв’ю з Фукуямою
читайте в номері,
що можна придбати тут
Похожие материалы:
- Майже чверть українських стартапів хочуть покинути країну, ще 18% вже поїхали та не хочуть повертатися
- Зима близько. 56% українців ніяк не готуються до холодів, 16% придбали все ще минулого року — опитування
- Тест на членство в ЄС. Словаччина не поспішає скасовувати заборону на імпорт українського зерна