Не лише комплектація. Чому пікапи у тендері Міноборони дорожчі за автівки фонду Повернись Живим
В АОЗ повідомили, що відповідно до умов тендеру, це мають бути нові автомобілі з підвищеною прохідністю, 4×4 типу Pick-Up, з гарантією не менше 1 року, із потужністю двигуна не менше 120 кінських сил, обладнаний причіпним пристроєм для буксирування.
«Усі технічні вимоги сформовані структурним підрозділом Командування Сухопутних військ. Саме для них здійснюється ця закупівля», — розповіли в Агенції.
З інших суттєвих моментів у тендерній документації варто виділити таке:
- закупка відбувається одним лотом в 1016 одиниць;
- крайній термін постачання 15 березня 2024 року;
- 100% післяоплата;
- очікувана вартість 1 авто — трохи більше 1,7 млн грн (з ПДВ);
- автомобілі мать бути сертифіковані в Україні та відповідати технічним та екологічним нормам.
Опитані автомобільні експерти кажуть, що під критерії тендеру підходять всі пікапи, які зараз присутні на українському ринку — приблизно 10 моделей різних виробників. А очікувана ціна з урахуванням встановлення додаткового обладнання (фаркопа та лебідки) відповідає ринковій роздрібній вартості в Україні. Вона була сформована на підставі комерційних пропозицій трьох офіційних дистриб’юторів.
З врахування обсягу партії та торгів під час тендеру вона може бути значно знижена.
Фонд Повернись Живим з початку повномасштабного вторгнення закупив та передав підрозділам Сил оброни України понад 1100 нових автомобілів. Протягом 2023 року Фонд законтрактував для війська близько 500 автівок. Вони коштували від 21 тисячі євро до 28,5 тисяч євро. Наприклад, в середині грудня було передано 15 пікапів Mitsubishi, кожен з яких обійшовся у 831 тис грн.
Яким чином вдалося отримати таку ціну? У фонді орієнтуються на постачальників з мінімальним ланцюжком поставки — великих іноземних дилерів з офісами і майданчиками у порту, наприклад, в Антверпені чи Дубаї. Але найголовніший секрет низьких цін в тому, що контрактується авто в мінімальній комплектації і з двигуном, який відповідає екологічним нормам Євро-3. Як правило, такі виготовляють для південноафриканських країн. В Україні наразі діє екологічна норма Євро-5, а в ЄС — Євро-6. Однак вона не поширюється на автомобілі, які ввозять в Україну як гуманітарну допомогу для військових. Це також дозволяє не сплачувати мито і ПДВ.
Більше подробиць про тендер Міноборони на пікапи — за посиланням.