«Не можемо конкурувати з Китаєм». У компанії Пінчука розповіли про проблеми, які виникли через війну
Він також зазначив, що основним аспектом є логістика. «Основним аспектом в нас залишається логістика, оскільки у нас постійно виникає з цим ризик після початку повномасштабного вторгнення. Спочатку ми налаштовували логістичні маршрути, оптимізували, освоювали нові види транспорту. В цьому році у нас постійно якісь проблеми на кордоні: то накопичення авто, то блокування авто», — зазначив Суєта.
Він також наголосив, що Україна має досить значну частку експорту. «Для виробника це максимально важливий фактор і що у нас буде наступного року — поки що незрозуміло», — наголосив Суєта.
Також він зазначив, що досить важливою проблемою є персонал. «Це звичайно проблема. У нас була тенденція відтоку кваліфікованих технічних працівників і до війни, а після початку війни це вже нова хвиля. Зараз ми бачимо брак технічних спеціалістів», — зазначив директор з продуктів і ресурсів Інтерпайп, наголосивши при цьому, що це практично мультиплікативно позначається на розвитку виробництва.
«Третя історія — це військові дії. В Нікополі у нас знаходиться один з основних активів і кожного дня нас обстрілюють. Крім дронів та ракет там б’є ще й артилерія. Був підрив Каховської ГЕС, місто практично залишилося без води. Повноцінного водопостачання досі немає», — зазначив Суєта, наголосивши, що досить важливими є й зовнішньо-економічні ризики.
«В нас завжди є зовнішньо-економічні ризики», — наголосив Суєта, зазначивши, що зараз Україна відчуває наслідки обстрілів суден на Сході.
«Військові дії в принципі ведуть лише до зниження економічної активності і це теж впливає на споживання нашої продукції», — зазначив Суєта. Він підкреслив, що саме в таких умовах Китай веде дуже агресивну експортну політику. «Для нас це теж виклик, оскільки ми не можемо з ними конкурувати», — підкреслив Суєта.
«2024 рік ми плануємо зі зростанням у виробництві, ми бачимо що є можливості для цього. Перш за все, у нас стабільна, диверсифікована база по географії реалізації. У нас в 2023 році по загальному портфелю 75% — це експорт. Наступного року ми плануємо 80%. По колесам та колісним парам, які ми виготовляємо для вагонів — це 90% експорту. При цьому обсяг по Україні ми теж не зменшуємо», — зазначив директор з продуктів і ресурсів Інтерпайп.
NV запрошує на новий захід УКРАЇНА ТА СВІТ ПОПЕРЕДУ 2024 21 грудня, Київ