Партнерський проєкт: Попри війну ми продовжуємо розробляти сучасну сільгосптехніку
«Жодна з моделей наших обприскувачів не є незмінною — ми постійно впроваджуємо вдосконалення з огляду на досвід їх експлуатації та побажання клієнтів, — підкреслює Денис Кифорук, директор з виробництва ПрАТ „Богуславська сільгосптехніка“. — Тому ми не поступаємося більш „розкрученим“ на міжнародному ринку європейським виробникам, що робить нашу техніку конкурентоздатною. Завдяки використанню прогресивних технологій та інноваційних конструкторських рішень нам вдається досягати стабільно високої якості всіх деталей, вузлів і компонентів обладнання, що підтримує нашу репутацію надійного виробника з України. Як результат, окрім нашого польського представництва, яке працює з 2018 року, зараз ми маємо двох нових дилерів BOGUSLAV в Західній Європі».
Фото: ПрАТ «Богуславська сільгосптехніка»
Повний виробничий цикл — від креслень до серійного випуску готової продукції
Компанія «Богуславська сільгосптехніка» має потужну історію та традиції. З метою виробничо-технічного обслуговування сільськогосподарських підприємств у 1929 році була створена Богуславська МТС, яка з 1953 року почала спеціалізуватися на капітальному і поточному ремонті тракторів. Після розпаду СРСР, як і більшість виробничих потужностей того часу, вона прийшла в занепад і лише в 1996 році відбулась реорганізація підприємства в акціонерне товариство.
ПрАТ «Богуславська сільгосптехніка» зробило ставку на виробництво сучасної техніки для хімічного захисту рослин і внесення рідких мінеральних добрив. І вже чверть століття успішно втілює цю стратегію розвитку підприємства. Підтвердженням є той факт, що зараз компанія вийшла в лідери серед виробників обприскувачів в Україні. Так, за результатами маркетингових досліджень довоєнного 2021 року, вона охоплювала майже 80% ринку вітчизняного виробництва обприскувачів.
Фото: ПрАТ "Богуславська сільгосптехніка"
І для цього у компанії є усі необхідні ресурси. На 6 га території розташовані гарно відремонтовані та нові комфортні адмінбудівлі та цехи, де забезпечується весь цикл виробництва самохідних та причіпних обприскувачів — від створення креслень, виготовлення прототипів і їх випробувань до серійного випуску готової продукції.
Особлива гордість підприємства — високий рівень конструкторського проектування високотехнологічних та сучасних виробів. Висококваліфіковані інженери та конструктори «Богуславської сільгосптехніки» працюють в сучасних програмах 3D-моделювання. «Наша компанія однією з перших підприємств-виробників сільгосптехніки впровадила на виробництві систему силових розрахунків за допомогою кінцево-елементного моделювання, — каже Денис Кифорук. — Такий підхід дає можливість прогнозувати найнапруженіші точки конструкції, дозволяючи запобігти можливим поломкам ще на стадії проектування. У такий спосіб збільшується надійність конструкції».
Фото: ПрАТ "Богуславська сільгосптехніка"
Потім виготовляється прототип, який проходить стендові та польові випробування на витривалість. Одним з останніх етапів створення машини є перевірка її на «втомлюваність» та надійність роботи в екстремальних умовах. Для цього на базі заводу створили спеціальний випробувальний стенд.
«Тобто за один день ми можемо змоделювати місяць роботи в полі, — коментує директор з виробництва. — Наразі наша лінійка налічує чотири моделі причіпних обприскувачів, які мають понад 80 модифікацій. Окрім того, клієнтам доступні чотири моделі аплікаторів для внесення рідких мінеральних добрив, два з яких є ін’єкційними». Таким чином, ПрАТ «Богуславська сільгосптехніка» має потужний науково-дослідний потенціал, нерозривно пов’язаний з виробництвом. А його кваліфікований персонал та сучасне обладнання дозволяють підприємству вести розробку нестандартної, складної та особливо складної продукції, що відповідає найжорсткішим вимогам до якості, надійності та зносостійкості.
Сучасне виробництво
На території заводу розташовані чотири виробничі цехи повністю укомплектовані обладнанням для виробництва техніки з гарантовано високою точністю. Це сучасні обробні центри виробництва Європи, Японії, США та Китаю. Наприклад, для лазерної різки листового металу використовуються верстати, які дозволяють різати метал з точністю до 0,1 мм. Певні зварювальні роботи виконуються за допомогою японського роботизованого комплексу.
Довговічність подальшого лакофарбового покриття гарантує повна піскоструминна обробка зварних конструкцій. А якісний захист від корозії забезпечується використанням технології порошкового фарбування, яке забезпечує утворення ударостійкого антикорозійного покриття, яке надійно захищає металоконструкції від впливу агресивних хімікатів та рідких добрив.
Вагомим фактором на користь продукції українських виробників є партнерські відносини з кращими виробниками комплектуючих для обприскувачів, таких як ARAG, ANNOVI REVERBERI, LECHLER, RAVEN, POLMAC, WEASLER і ACE PUMPS. І це дуже важливо, бо коли в березні 2022 року почались проблеми з поставками, саме багаторічна співпраця з постачальниками сприяла пошуку компромісів у розв’язанні цього складного питання.
Фото: ПрАТ "Богуславська сільгосптехніка"
Допомога, яка єднає
Початок повномасштабної війни застав богуславців зненацька. На щастя, евакуація заводу та його співробітників не була потрібна, але нові реалії воєнного часу вимагали прийняття швидких рішень та коригування планів та очікувань. Головний виклик полягав у збереженні команди та допомозі співробітникам. Тому для підприємства принципово важливим стало виконання в повному обсязі усіх соціальних гарантій перед колективом та державою.
«В перші ж дні війни було багато запитів і прохань від працівників нашого заводу, які пішли служити в ЗСУ, які були в теробороні, а потім і переселенців, — згадує Денис Кифорук. — Намагалися допомогти кожному — з власних фондів купували спорядження для мобілізованих, надавали благодійну допомогу переселенцям. Зараз ця робота поставлена на рейки системної діяльності. Постійно діюча на підприємстві Рада трудового колективу, в режимі нон-стоп збирає відомості про потреби більш ніж 20 наших співробітників та їх підрозділів, які зараз захищають Україну. І ми спільними зусиллями намагаємось задовольнити їх запити по технічному забезпеченню спеціальним автотранспортом, буржуйками та іншими речами. Тобто наша допомога регулярна та адресна. Але ми робимо це непублічно, бо добрі справи люблять тишу».
Фото: ПрАТ "Богуславська сільгосптехніка"
Підтримка знадобилася й самій компанії для фінансування обігового капіталу, щоб продовжувати працювати та виготовляти таку необхідну агробізнесу продукцію. Підприємство скористалось державною програмою пільгового кредитування «Доступні кредити 5−7−9%», причому звернулось до ПриватБанку за рекомендацією своїх клієнтів. Це виявилося справді зручно та потребувало оформлення лише мінімального пакету документів.
«Ми використали цей кредит на поповнення основних засобів, що дало нам можливість гідно пройти найбільш важкі часи, — уточнює директор з виробництва ПрАТ „Богуславська сільгосптехніка“. — Але коли ділова активність почала відновлюватися, ми помітили, що кожен третій український клієнт купує наші обприскувачі в кредит, по тій же самій державній програмі „Доступні кредити 5−7−9%“ від ПриватБанку. Тобто ця програма допомагає нам двічі — як напряму, так і стимулює у клієнтів попит на нашу продукцію та робить її доступнішою. Також ми вітаємо те, що знову запрацює й програма фінансової підтримки сільгосптоваровиробників „Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва“. Вона передбачає, що через банки-партнери держава повертає фермерам до 25% вартості придбаної техніки вітчизняного виробництва. Ця пільгова фінансова підтримка особливо важлива для сільського господарства, де іноді наявність необхідних ресурсів у певний час визначає — чи матимеш ти хоч якийсь дохід, чи весь рік працював в нуль, а то й у збиток. Тому нещодавно ми приєднались до експертної групи, яка складається як з сільгоспвиробників техніки, так і аграріїв, яка ініціювала звернення до Мінекономрозвитку щодо повернення цієї програми та планування коштів на наступний бюджетний рік. Ми раді у 2024 році працювати з ПриватБанком по цій програмі».
Відмовлятися від планів на майбутнє не на часі
У довоєнний час загальний обсяг реалізованої продукції компанії сягав більш ніж 1500 одиниць на сезон. Звичайно, війна і пов’язані з нею події суттєво вплинули на купівельну спроможність фермерів і обсяги проданої продукції, які за останні два сезони скоротились в тричі. І це стосується не тільки продажів всередині країни, а й експорту.
Однак найгострішою проблемою виявилися кадрові питання. Майже у всіх відділах підприємства впроваджено суміщення посад одним працівником. Також через нестачу кадрів та проблеми сільгоспвиробників з придбанням нової техніки підприємство запропонувало своїм клієнтам нову послугу — співробітники сервісної служби компанії працювали в останній сезон як оператори обприскувачів. Тобто фермери отримали можливість орендувати найсучасніший самохідний обприскувач у супроводі команди досвідчених операторів і техніків, щоб забезпечити точний захист рослин і внесення добрив.
«Ця виняткова пропозиція орієнтована на те, щоб надати українським фермерам можливість вибору, якого вони прагнули, але не могли собі дозволити, — уточнює Денис Кифорук. — Йдеться про надання доступу до передових сільськогосподарських технологій, які підвищують продуктивність і прибутковість». Така послуга дозволила фермерам, які не мали або втратили техніку через бойові дії, обробити близько 100 тисяч га у Київській, Черкаській, Полтавській та Сумській областях. І це справжня допомога від ПрАТ «Богуславська сільгосптехніка» тим, хто забезпечує продовольчу безпеку України у ці важкі часи.
Фото: ПрАТ "Богуславська сільгосптехніка"
Також попри усі труднощі богуславці продовжують працювати над програмою самохідного обприскувача власної розробки. Цей проект вони розпочали ще до повномасштабної війни, яка хоч і стала на заваді його втіленню, але роботу не зупинила.
«Ми дуже задоволені цією машиною, оскільки у наших конструкторів вийшла дійсно надійна, зручна модель із високими експлуатаційними характеристиками та усім необхідним сучасним функціоналом, — зізнається Денис Кифорук. — Це наш вклад у майбутнє відновлення ключового сектору економіки України — сільського господарства. І ми горді тим, що техніка BOGUSLAV гідно представляє українського виробника по всьому світу».