Помилялися роками. Вчені з’ясували, якого кольору насправді Нептун і Уран
Встановити правильні відтінки планет вдалося тільки тепер — за допомогою аналізу зображень, зроблених телескопом Hubble і спектрографа Європейської південної обсерваторії MUSE. Група дослідників під керівництвом професора Патріка Ірвіна з Оксфордського університету використала наявні інструменти та змогла відновити правильний баланс кольорів на наявних зображеннях планет, йдеться в пресрелізі університету. Команда встановила, що обидві планети насправді мають схожий відтінок зеленувато-блакитного, але Нептун має додатковий відтінок блакитного, який, як показує модель, пов’язаний із тоншим шаром серпанку на цій планеті.
«Хоча знайомі нам зображення Урана з Voyager 2 були опубліковані у формі, ближчій до „справжнього“ кольору, зображення Нептуна насправді були розтягнуті та покращені, а отже, штучно зроблені занадто синіми. Хоча те, що це штучний насичений колір, було відомо у той час серед планетологів — і зображення були оприлюднені з підписами, що пояснюють це — ця відмінність з часом втратилася. Застосувавши нашу модель до вихідних даних, ми змогли відновити найточніше відображення кольору Нептуна та Урана», — зазначив професор Ірвін.
Нове зображення, що демонструє справжній колір двох планет / Фото: Патрік Ірвін, Оксфордський університет
Дослідження також дало відповідь на давню загадку про те, чому колір Урана трохи змінюється упродовж його руху навколо Сонця, що триває 84 роки. Порівняння зображення крижаного гіганта, зроблених у 1950−2016 роках у синьому та зеленому діапазонах, з вимірюваннями його яскравості, показали, що Уран виглядає більш зеленим під час сонцестояння, коли один із полюсів планети спрямований до нашої зірки. Але під час рівнодення — коли Сонце знаходиться над екватором — планета має дещо синіший відтінок. Це пов’язали з його розташуванням на орбіті: Уран обертається майже на боці та тільки під час сонцестоянь планети її північний або південний полюс вказують майже прямо на Сонце та Землю.