Позиція: «Хочу навчити український бізнес залучати гранти й інвестиціі», — Ірина Палько
Ірино, ви відомі в бізнес-середовищі як засновник школи з ораторської майстерності. Що спонукало вас змінити сферу діяльності?
Коли почалось повномасштабне вторгнення, я спитала себе, чим я можу бути максимально корисною для українського суспільства тут і зараз. Я сильно вірю в підприємництво як рушійну силу економіки. Тож, поєднавши досвід і зв’язки, я почала рух у новій сфері — залучення грантів для підтримки та розвитку українського малого та середнього бізнесів. Та корпоративні фінанси для великого бізнесу. Завдяки цим двом інструментам ми допомагаємо українським підприємцям залучати додаткове фінансування на відновлення, розвиток та масштабування бізнесів у цей важкий час.
Хто такі «ми»?
Мені вдалося зібрати невелику, але справді ефективну команду. Наша команда — це професійні грантрайтери, проєктні менеджери, спеціалісти з комунікаційної стратегії, юристи та фінансові аналітики. Наступного року ми плануємо залучити до команди ще десятеро людей. Точніше, ми візьмемо їх на навчання: вони отримують європейську освіту з грантрайтингу та проєктного менеджменту, проходитимуть стажування у нас та будуть працевлаштовані. Оскільки на ринку немає готових фахівців у цій сфері, ми вирішили ростити їх самостійно.
Але чому саме гранти і де ви брали потрібні знання?
Я звернула увагу на гранти для бізнесу тому, що хотіла залучити їх у власні проєкти, але зіштовхнулася з тим, що не мала власного необхідного досвіду, а також зрозуміла, що в Україні майже немає фахівців із залучення грантів для бізнесу. Ми гарно вміємо залучати гранти на соціальні проєкти, але не в бізнес. Тож протягом року я отримувала додаткову європейську освіту в цій сфері, паралельно втілюючи отриманні знання на практиці, та створила власну компанію по залученню додаткового фінансування для бізнесу. Протягом досить невеликого часу існування компанії — півтора року — ми вже створили портфель із кількох десятків успішних кейсів та залучили 130 млн гривень грантових коштів для компаній. Ми не просто допомагаємо знаходити потрібні гранти, але й підвищуємо ймовірність їхнього залучення на 80%.
Засновниця та CEO компанії UNRISE global grants and corporate finance Ірина Палько / Фото: UNRISE
Поясніть, чому грантодавці дають гроші бізнесу. Це ж безповоротні кошти. В чому їхній інтерес?
Головною умовою надання донором гранту є виконання грантового проєкту, тобто донор обмінює кошти на результати проєктів, які є потрібними і важливими для певних цільових груп. І, звісно, для них важливо виконання цілей сталого розвитку. Наприклад, зараз є багато грантів, які спрямовані на розвиток та масштабування бізнесу, адже це веде до створення нових робочих місць, а це — боротьба з безробіттям.
То як можна отримати грант для бізнесу?
Грантові кошти українському бізнесу сьогодні можна залучити на різні напрями, це розробка та впровадження інновацій, вихід на нові ринки та розвиток експорту, навчання та підвищення кваліфікації співробітників, купівля або модернізація обладнання для підвищення конкурентоспроможності, дослідження ринків, диджиталізація тощо. Головне — це вміти скласти реалістичний бізнес-план та написати правильну грантову заявку. Звучить просто, але насправді мало хто з бізнесу, особливо середнього і малого, вміє це робити. Саме тому потрібні грантрайтери та проєктні менеджери, яких не вистачає Україні. Мені самій довелося вчитися, щоб це зрозуміти та на практиці разом із командою постійно вивчати, як працюють і як мислять донори, адже успіх отримання гранту залежить від того, чи вмію я розмовляти їхньою мовою. Що ще важливо пам’ятати. Звертаємося ми до донорів по грант чи до інвесторів, однаково будуть перевіряти: ділову репутацію (звісно, у бізнесу не має бути жодних зв’язків із Росією та Білоруссю), наявність сильної команди, яка здатна реалізувати заявлений проєкт, прозорість ведення бізнесу та його спроможність. Уже є перші конкурси для МСП, в яких фінансування за 1 проєкт складає від 200 000 до 2 млн євро. Але є чіткі вимоги до фінансових оборотів двох останніх років та офіційного зовнішнього аудиту від незалежної інституції, що є підтвердженням того, що компанія стійка і може працювати з такими грошима. З цим в Україні поки досить важко, особливо на рівні середнього та малого бізнесу, досвід у цьому має лише великий бізнес.
Хто є цими грантодавцями, які готові фінансово підтримати український бізнес?
Переважно це грантові програми США та ЄС, а також, що цікаво, українські державні гранти. Станом на початок грудня 2023 року для організацій різних форм власності і типів України відкрито понад 370 конкурсів, бюджети яких починаються від 1000 до 1 млн доларів.
Ірина Палько з засновниками та керуючими партнерами Steinbeis Corporate Finance & Investments Кріштіан Шульте та Дітером Дорном / Фото: UNRISE
Чого можна очікувати від наступного року? Чи буде інтерес грантодавців до українського бізнесу?
Безперечно. Поясню свою позицію цифрами. ЄС планує в період з 2024 по 2027 рік виділити Україні 50 млрд євро грантами та позиками, з яких 17 млрд євро припадають саме на гранти. Справжнім викликом стане поява цих проєктних заявок на можливі 15 млрд для малих і середніх підприємств, а це приблизно 150 000 проєктів по 100 000 євро. Згідно прогнозу USAID, протягом наступних двох років в економіку України ними у вигляді грантів буде інвестовано 920 млн доларів. Для нас як для бізнесу найбільш цікавою є їхня Програма конкурентоспроможної економіки (CEP) з очікуваним бюджетом від 100 млн доларів. Україна також підтвердила, що в наступному році будуть працювати державні гранти. Уже є інформація про 14000 грантів по 250 тис. гривень для малого бізнесу, а це 3,5 млрд грн, і 1000 грантів розміром до 8 млн грн для переробних підприємств — 8 млрд грн. Тому ми готуємося до цього, надаючи підтримку бізнесу зі створення та реалізації проєктів.
Розкажіть більше про перспективи корпоративних фінансів для українського бізнесу.
Цього року ми почали розвивати напрям залучення корпоративних фінансів для великого бізнесу. Ми маємо основного партнера на цьому ринку — німецьку інвестиційну компанію Steinbeis Corporate Finance & Investments, яка має більш ніж 30-річну експертизу у сфері фінансування та субсидій і успішно реалізувала проєкти 180 клієнтів на загальну суму 2 мільярди євро. Для нас співпраця з ними — це короткий шлях до міжнародних інституцій, які зараз, попри війну, готові інвестувати в Україну, надаючи капітал для зростання. Провівши переговори з низкою корпоративних інвесторів з ЄС, США та Азії, ми вже маємо домовленості щодо готовності надавати капітал для зростання від 10 млн євро у різних формах, у вигляді кредитів чи змішаної структури — мезоніну. На наступний рік ми плануємо залучити мінімум 100 млн євро на розвиток українського бізнесу.
Засновниця та CEO компанії UNRISE global grants and corporate finance Ірина Палько / Фото: UNRISE
У яких секторах ви реалізовуєте проєкти?
Саме в тих, які найбільше цікаві грантодавцям та інвесторам. Два основні сектори, з якими ми працюємо протягом останнього року, — це агропромисловий комплекс і виробництво та переробка (передусім продукти харчування, обладнання, переробка сільськогосподарської продукції тощо). Адже для них є найбільші грантові програми. Також у нашому портфелі є IT та інноваційні проєкти. Загалом, у напрямі залучення додаткового фінансування з нами працює вже кілька десятків українських компаній з різних галузей.
У яких регіонах ви працюєте і чи плануєте масштабувати свій бізнес?
Для нас немає значення, де саме в Україні працювати, адже для нас важливіший проєктний підхід. Поки що більшість наших проєктів розміщені в Києві, Дніпрі та на півдні України. Також ми маємо кілька проєктів за кордоном, що, зокрема, дає змогу отримати надзвичайно важливий міжнародний досвід й імплементувати його в Україні. Що стосується масштабування компанії, то ми плануємо як збільшити кількість працівників, так і працювати з грантами більшого розміру, допомогти більшій кількості бізнесів залучити фінансування. У майбутньому я бачу нашу компанію як надійного партнера для міжнародних інвесторів і донорів, які діють на українському ринку, сприяючи стійкому економічному розвитку в Україні.