Позиція: Україна має навчитися поважати іноземний капітал, — Лучіо Дженовезе, голова ради директорів Ferrexpo plc
Хоча важко побачити горизонт цієї війни, ми прагнемо розвивати наш бізнес. Ferrexpo має намір відновити потужності до довоєнного рівня. Після цього ми плануємо додатково інвестувати близько $3 млрд, щоб практично вдвічі збільшити виробництво. Високоякісні залізорудні окатки Ferrexpo стануть важливим продуктом, що сприятиме українській відбудові та стане ключовим елементом екологічного виробництва сталі в Європі.
Утім, уже зараз ми стикаємося з кількома серйозними викликами. Перший із них — боротьба за людські ресурси. Війна сильно вплинула на бізнес, тому що частина наших працівників зараз на фронті, а частина залишила Україну через війну. Нашим пріоритетом є добробут усіх працівників і працівниць українських підприємств Ferrexpo. Саме тому ми забезпечуємо гуманітарною підтримкою тих, хто на фронті, а це близько 750 наших колег, майже 10% від загальної кількості співробітників; підтримуємо тих, хто повертається ветеранами, — наразі таких співробітників близько 50, а 30 вже стали до роботи. На жаль, 34 наші колеги загинули під час оборони України. Компанія всіляко намагається підтримати сім’ї полеглих героїв: і морально, і матеріально.
На підприємствах ми запровадили численні ініціативи, які допомагають наймати і навчати нових людей. Наприклад, для здобуття деяких робочих спеціальностей у нашому корпоративному освітньому центрі тепер необхідно всього три місяці. Інвестуючи в освіту громадян України, ми не просто отримуємо кваліфікований персонал для роботи на підприємствах Ferrexpo. Ми збільшуємо кількість українців, які володіють необхідними навичками для швидкого відновлення інфраструктури України. А це, зокрема, зварювальники, слюсарі, водії, будівельники.
Наступний виклик стосується захисту іноземних інвестицій. Уряд України вже розпочав відбудовувати пошкоджену або зруйновану війною інфраструктуру. Проте значне відновлення, яке серйозно залежить від масштабного фінансування, набере обертів лише тоді, коли українські та міжнародні приватні інвестори побачать реальне зменшення ризиків для свого капіталу. Іноземні компанії також повинні бути впевнені, що країна достатньо захищена від зовнішнього нападу та що на її території постійно діють надійні правові механізми, які захищають права інвесторів.
Якщо іноземні інвестори бачитимуть, що їхнім бізнесам завдають шкоди, вони забиратимуть свої гроші в інші країни. Очевидно, що в такому разі, без іноземних інвестицій в Україну, відбудова держави буде обмеженою, а економічне зростання цієї перспективної країни буде повільним.
Дуже важливо, щоб усі гілки української влади справедливо ставилися до іноземних інвесторів, які вже інвестували в Україну, вже роблять внесок в її економіку, вже допомагають Україні залишатися стійкою проти агресії Росії. Ефективна і вільна діяльність бізнесу, зокрема з іноземними інвестиціями, дозволить розбудувати Україну як успішну європейську державу.
На жаль, Ferrexpo стикається з необґрунтованим втручанням українських правоохоронних органів у діяльність її українських підприємств. Суди заморозили акції наших основних дочірніх компаній, а саме Полтавського ГЗК, Єристівського ГЗК та Біланівського ГЗК, у рамках спроби конфіскувати активи Костянтина Жеваго, засновника компанії Ferrexpo. Це заморожування корпоративних прав порушує українське законодавство, оскільки акції дочірніх компаній є власністю швейцарської Ferrexpo AG, яка повністю належить Ferrexpo plc, що є компанією з переліку 350 найбільших на Лондонській фондовій біржі FTSE350. Тож гірничозбагачувальні комбінати Ferrexpo в Україні не є виключною власністю Костянтина Жеваго.
Суперечка між Костянтином Жеваго та українською владою не має нічого спільного з Ferrexpo plc. Націлювання на дочірні компанії Ferrexpo plc в Україні також є порушенням правового принципу, відповідно до якого компанія має окрему від її акціонерів правосуб’єктність.
Такими діями українські правоохоронці карають міжнародних акціонерів, які інвестують у Ferrexpo plc. Це глобальні фонди і багато іноземних платників податків, які сьогодні жертвують на економічну та військову підтримку України і яких у деяких випадках вже потрібно переконувати, що ця їхня підтримка не була даремною.
Дивлячись у наступний рік, у якому, на моє сподівання, Україна більше зосередиться на відновленні економіки, органи влади країни і бізнес мають більше працювати разом, щоб узгодити кроки, необхідні для створення інвестиційного середовища, яке допоможе швидко відбудувати Україну та полегшить шлях до членства в Європейському союзі.
NV запрошує на новий захід УКРАЇНА ТА СВІТ ПОПЕРЕДУ 2024 21 грудня, Київ