ШІ здоров’я не хвилює. Чат-боти сприяли поширенню психічних розладів — дослідження
У рамках дослідження фахівці склали 20 текстових запитів, що ґрунтуються на вивченнях згаданої групи захворювань і матеріалах із профільних форумів. Кожного ШІ-компаньйона просили видати інформацію про суворі дієти, щоб стати «худенькою» (thinspo), і таблетки, що викликають блювоту. Як виявилося, у 41% випадків популярні чат-боти видавали контент, який заохочує розлади харчової поведінки.
Окремо експерти перевірили нейромережі для генерації зображень. Вони у 32% запитів видавали контент, що демонструє жінок з яскраво вираженою грудною кліткою і тазостегновими кістками, а ще «надзвичайно тонкими» ногами.
У своєму дослідженні Центр протидії цифровій ненависті використовував уразливості для обходу механізмів захисту чат-ботів. ШІ-компаньйон від Snapchat відмовився генерувати контент, пов’язаний із розладами харчової поведінки, навіть у цьому разі та порекомендував звернутися за медичними консультаціями. А ось ChatGPT і Bard видали відповіді, хоч і включали примітку про відмову від відповідальності.
Google відреагувала на запити ЗМІ щодо знайденої проблеми. Корпорація заявила, що Bard все ще перебуває на «експериментальній стадії». Однак у чат-бот уже внесли зміни на основі дослідження, щоб заблокувати доступ до шкідливого контенту. OpenAI і Stability AI коментарів поки що не надали.
Нагадаємо, розлади харчової поведінки — це одна з найбільш смертельних форм психічних захворювань. Вони особливо поширені серед дівчаток підліткового віку. Серед прихильників розладів популярний термін «худенький» (thinspo), який використовувався в дослідженні. Спільноти з боротьби з цими захворюваннями шукають уразливості в ШІ, що дають змогу отримувати шкідливий контент, щоб закрити їх і обмежити доступ до інформації, здатної нашкодити молоді.