Соціальне дистанціювання. Учені знайшли пояснення багатому видовому розмаїттю тропічних дерев
Дерева одного виду розташовувалася втричі далі одне від одного, ніж передбачалося. Знахідка спростовує відоме правило «яблуко від яблуні», яке вказує на близькість потомства до батьківської рослини.
Дослідження проводили Аннет Остлінг, доцент Інституту обчислювальної техніки та наук Оденського університету і кафедри інтегративної біології та постдокторант Майкл Калюжний. Вони вивчили ділянку на острові Барро Колорадо в Панамському каналі розміром зі 100 футбольних полів. У результаті виявилася сильна тенденція молодих дерев вкорінюватися далеко від своїх «батьків».
Поки що до кінця незрозуміло, чому так відбувається. Розрахункові моделі вчених показали, що дерева зазнають більше негативних впливів з боку представників свого роду, ніж чужого. На думку вчених, тут маються на увазі специфічні загрози всередині одного виду, наприклад, гриби або комахи. Наявність цих факторів змушує молоді дерева вкорінюватися далі від своїх «батьків», ніж зазвичай, тобто використовувати певну форму соціального дистанціювання. У результаті мимоволі звільняється місце для інших видів, і на відносно невеликій території утворюється помітна різноманітність.
«Завдяки великій кількості доступних даних щодо цього лісу ми знали точне місце розташування кожного дерева, а також відстань, яку долає насіння. Ми змогли поставити запитання: який вигляд повинен мати ліс, якщо дерева будуть рости тільки там, де впало насіння? За допомогою наших обчислювальних моделей виявилося, що реальний ліс має зовсім не такий вигляд — реальні дерева перебувають на набагато більшій відстані одне від одного», — розповів Калюжний.
Нагадаємо, нещодавно NV Техно писав, як вчені знайшли застосування тополям. Дослідники відшукали спосіб, як за допомогою цих дерев зменшити вуглецевий слід.