Темний супутник. Учені знайшли можливе пояснення викривленості Чумацького Шляху
Телескоп Gaia з високою точністю визначає положення і швидкість зірок у Чумацькому Шляху. Отримані дані показали, що на околицях Галактики спостерігаються спалахи та викривлення. Станом на 2023 рік жодна з версій не може до кінця пояснити ці аномалії. Однак Хан разом зі своїми колегами, астрономом Чарлі Конроєм і астрофізиком Ларсом Хенквістом, висунули цікаву теорію.
Зоряне гало навколо галактики — дифузна куля з газу і зірок, у якій обертається галактичний диск, — має неправильну форму. Дослідники вважають, що темне гало Чумацького Шляху може бути теж сильно нахилене. Під останнім мається на увазі куля з темної матерії, яка оточує галактику і взаємодіє зі звичайною матерією на гравітаційному рівні.
Для підтвердження теорії вчені змоделювали галактику з темним гало, нахиленим на 25 градусів по відношенню до диска, і розрахували орбіти зірок і газових скупчень за період у 5 мільярдів років. У результаті дослідники виявили викривлення і спалахи на околицях. Моделювання повністю не виключає версію про взаємодію галактик, як причину виникнення аномалій у далеких куточках. Але якщо вона і була, то тільки в минулому, і на поточний момент не триває, як передбачалося раніше.