Забудьте все, що вам розповідали. Насправді банківський бізнес в Україні глибоко збитковий — голова Райффайзена Писарук
«Тобто для банківських акціонерів останні десять років були збитковими. Для іноземних акціонерів українських банків, які рахують загальний дохід у євро, ситуація значно гірша. За останні десять років банківська система отримала загальний збиток 52%, приблизно — 8% річних у євро», — зазначив він.
Писарук пояснив це великими збитками українських банків у 2014−2016 роках, майже чотирикратною девальвацією національної валюти та неможливістю отримання дивідендів протягом кількох років.
«Зараз банківський бізнес в Україні — збитковий. Тому що вартість капіталу дуже висока через високу інфляцію і дуже високі ризики країни. І я навіть про війну не кажу», — констатував голова правління Райффайзен Банку.
Читайте також: Сергій Черненко Українська банківська система отримала надприбутки. За рахунок чого?
На його думку, ухвалений закон про оподаткування доходів банків відштовхне стратегічних банківських інвесторів від бажання брати участь у приватизації держбанків, яка необхідна з урахуванням їхньої високої частки на ринку.
«Ми можемо залишитися з банківською системою, в якій буде надмірна частка державних банків протягом дуже довгого часу», — заявив Писарук.
Він додав, що такий підхід також не стимулює прямі іноземні інвестиції і в інші галузі. «Це дуже погана історія для країни, яка потребує зовнішньої допомоги і під час війни, і після на розвиток», — вказав банкір.
Коментуючи вплив підвищеного податку безпосередньо на Райффайзен Банк, голова правління повідомив, що в короткостроковому періоді істотного впливу не буде, тому що в банку є надлишковий капітал і ліквідність. «Ми без проблем пройдемо стрес-тестування НБУ і продовжимо підтримувати наших клієнтів», — заявив Писарук.
Водночас, на його думку, у деяких інших банків, які не настільки капіталізовані, можуть виникнути проблеми.
«Національному банку, ймовірно, доведеться, тому що він був стороною, яка погодилася на це рішення, пом’якшувати плани рекапіталізації банків. Тому що оподатковувати банки в такий жорстокий, несправедливий спосіб, а потім вимагати капітал — це додатково жахлива історія для інвесторів», — вважає банкір.
Писарук також припустив, що окремі банки з іноземним капіталом можуть звернутися до міжнародного суду у зв’язку з тим, що ухвалення такого закону порушує положення міжурядових угод про захист інвестицій, навівши приклад Іспанії, де банки оскаржили windfall tax.
Дайджест NV Преміум Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV Підпишись Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Писарук, який раніше був першим заступником голови НБУ і потім три роки працював у МВФ, також висловив жаль, що Фонд погодив таке підвищення податку. На його думку, це пов’язано з базовими припущеннями програми про завершення війни в середині 2024 року і певний рівень міжнародної допомоги, що перебувають під загрозою.
«МВФ має скласти макроекономічну модель і розрахувати здатність боржника … виплатити кредит. І цей податок, імовірно, знадобився, щоб така модель склалася. Але ціна питання саме така: для того, щоб врятувати цю програму і подовжити її, впроваджуються закони, які зменшують і без того низьку інвестиційну привабливість України та можуть завадити планам залучення приватного іноземного капіталу для відновлення України після війни», — завив банкір.
21 листопада Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому закон про оподаткування надприбутків банків.
Він передбачає, що ставку податку на прибуток для банків буде підвищено до 50% за результатами 2023 року. Починаючи з 2024 року, базова ставка податку на прибуток для банків становитиме 25%. Звичайна ставка на прибуток підприємств України становить 18%.
Розрахунки Мінфіну показують, що підвищення податку принесе додаткові доходи до бюджету в 24−25 млрд грн за 2023 рік, а далі цей показник становитиме 6−7 млрд.
За даними НБУ, станом на 1 жовтня 2023 року за розміром активів Райффайзен Банк посідав 4-те місце (196,35 млрд грн) серед 63 банків, що діють в Україні. Його чистий прибуток за січень-вересень 2023 року становив 6,14 млрд грн порівняно з 2,39 млрд грн за січень-вересень 2022 року.
З жовтня 2005 року банк став частиною австрійської банківської групи Raiffeisen Bank International AG. Наразі група Raiffeisen володіє 68,21% акцій банку, Європейський банк реконструкції та розвитку — 30%.
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Великі держави не виграють війни з
національно-визвольними рухами
Сергій Плохій, історик, професор Гарварду
Інтерв’ю з ним читайте у номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Ми, українці, така, трохи розхристана
громада вільних людей. Ми не дуже багато жили,
і ми далеко не зразок для наслідування,
але у нас шанується людська гідність
Антон Дробович, директор Українського інституту
національної пам’яті, а нині солдат ЗСУ
Інтерв’ю з ним читайте у номері,
що можна придбати тут